ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 24.12.2018/77
від . .2018 року
м. Тростянець №
Про міський бюджет
на 2019 рік
Розглянувши поданий виконавчим комітетом Тростянецької міської ради проект міського бюджету на 2019 рік, сформований на підставі Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік», керуючись п. 23 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
1. Визначити на 2019 рік:
- доходи міського бюджету у сумі 194 516 988,00 гривень, у тому числі доходи загального фонду міського бюджету – 184 375 588,00 гривень та доходи спеціального фонду міського бюджету – 10 141 400,00 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
- видатки міського бюджету у сумі 194 516 988,00 гривень, у тому числі видатки загального фонду міського бюджету – 148 984 973,00 гривень, видатки спеціального фонду міського бюджету – 45 532 015 гривень;
- профіцит за загальним фондом міського бюджету у сумі 35 390 615,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
- дефіцит за спеціальним фондом міського бюджету у сумі 35 390 615,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
- оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету у розмірі 5 000,00 гривень, що становить 0,004 відсотків видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету на 2019 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.
Надати право міському голові за погодженням з постійною депутатською комісією з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі Тростянецької міської ради з наступним затвердженням на сесії міської ради:
вносити зміни до дохідної та видаткової частини міського бюджету в частині міжбюджетних трансфертів;
здійснювати перерозподіл міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами області.
4. Затвердити на 2019 рік розподіл коштів бюджету розвитку на здійснення заходів на будівництво, реконструкцію і реставрацію об'єктів виробничої, комунікаційної та соціальної інфраструктури за об'єктами згідно з додатком 6 до цього рішення.
5. Затвердити розподіл витрат міського бюджету на реалізацію міських програм згідно з додатком 7 до цього рішення.
6. Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2019 рік:
до доходів загального фонду міського бюджету належать доходи, визначені статтями 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97 та 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 69 1 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України);
джерелом формування у частині фінансування є вільний залишок коштів, визначений у підпункті 4 частини 1 статті 15 Бюджетного кодексу України.
7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду міського бюджету на 2019 рік:
у частині доходів є надходження, визначені статтями 69 1Бюджетного кодексу України;
у частині фінансування є надходження, визначені статтею 71 Бюджетного кодексу України;
у частині кредитування є надходження, визначені пунктами 10, 11 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України.
8. Визначити на 2019 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками міського бюджету видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
поточні трансферти населенню;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування;
оплату послуг з охорони державних (комунальних) закладів культури.
9. Головним розпорядникам коштів міського бюджету забезпечити:
1) затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснення публічного представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням до 15 березня 2020 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;
4) взяття бюджетних зобов'язань відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України;
5) у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами;
6) затвердження лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.
10. Установити, що це рішення набирає чинності з 01 січня 2019 року.
11. Додатки 1-3, 5-7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
12. Тростянецькій міській раді Сумської області забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України.
13. Надати право міському голові у міжсесійний період укладати угоди про передачу міжбюджетних трансфертів.
14. Надати право міському голові за погодженням з постійною депутатською комісією Тростянецької міської ради з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі Тростянецької міської ради при необхідності вносити зміни та уточнення до міського бюджету на 2019 рік з подальшим затвердженням на сесії міської ради:
в межах загального обсягу видатків по міському бюджету;
15. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Тростянецької міської ради з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі відповідно до частини 1 статті 114 Бюджетного кодексу України.
Прогнозні обсяги надходжень бюджету міста на 2019 рік визначено в сумі 194 517,0 тис. грн. Загальний фонд бюджету складає 184 375,6 тис. грн., в тому числі сума трансфертів з державного, обласного, районного та Боромлянської ОТГ бюджетів становить 65639,2 тис. грн. Спеціальний фонд бюджету міста на 2019 рік запланований по доходах у обсязі 10141,4 тис. грн., в тому числі бюджет розвитку – 7159,4 тис. грн.
Власні надходження загального фонду міського бюджету на 2019 рік становлять 118 736, 4 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 97 900,0 тис. грн., бюджет міста збільшено на 20 836,4 тис. грн. тис. грн. або на 21,3 %.
Загальний фонд бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів)
Бюджетоутворюючим джерелом наповнення доходної частини загального фонду міського бюджету є податок з доходів фізичних осіб. Надходжень вказаного податку заплановано у розмірі 81 307, 1 тис. грн. або 64,7 % загальної суми податкових і неподаткових надходжень та доходів від операцій з капіталом. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 65 234, 7 тис. грн. ПДФО збільшено на 15 472,5 тис. грн. або на 24,6 %. Розрахунок прогнозу надходжень податку на доходи фізичних осіб на 2019 рік здійснений з урахуванням прогнозного обсягу фонду оплати праці, рівня середньої заробітної плати по місту та діючих ставок оподаткування доходів фізичних осіб, рівня мінімальної заробітної плати (4173грн.) та прожиткового мінімуму доходів громадян а також згідно показників Мінфіну на 2019 рік ( 15,5%)
Податок на прибуток підприємств комунальної власності до бюджету міста зараховується в повному обсязі. На 2019 рік розрахунок прогнозу податку здійснений виходячи з динаміки фактичних надходжень за період 2016-2018 років, очікуваних надходжень у 2019 році та визначено у розмірі 123,5 тис. грн.
Прогнозні показники рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2019 рік визначено у розмірі 400 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 286,0 тис. грн., вищевказаний податок збільшено на 114 тис. грн. або на 40 %. Розрахунок прогнозу надходжень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2019 рік здійснений з урахуванням підвищення ставки податку на 50%.
Прогнозні показники надходжень акцизного податку з вироблених та ввезених в Україну підакцизних товарів (пального) визначено у сумі 5200,0 тис. грн. У розрахунку прогнозних надходжень враховано очікувані надходження до бюджету у 2018 році- 4 817 тис. грн., які збільшено у 2019 році на 383 тис. грн. або на 8 %.
Прогнозний показник надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 2019 рік визначений з урахуванням підвищення ставки на тютюнові вироби з 1 липня 2019 року з 5% до 9% та становитиме 2 000,0 тис. грн., що на 19,8 % більше ніж очікується отримати у 2018 році (1670,0 тис. грн.)
Розрахунок прогнозної суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік проведено з урахуванням податкової реформи у розрізі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості юридичних та фізичних осіб та підвищення мінімальної заробної плати та складає 982,7 тис. грн. Даний показник збільшено у порівнянні з очікуваними надходженнями у 2018 році 898,2 тис. грн. на 84,5 тис. грн. або на 9,4%
Розрахунок прогнозної суми плати за землю на наступний бюджетний період проведено у розрізі юридичних та фізичних осіб по земельному податку та орендній платі та становить 15 974,3 тис. грн.
У розрахунку прогнозних надходжень враховано очікувані надходження до бюджету у 2018 році - 13 691,3 тис. грн., які збільшено у 2019 році на 2283,0 тис. грн. або на 16,7%.
Заплановане збільшення надходжень зумовлено проведенням інвентаризації земель Тростянецької ОТГ, виготовленням та затвердженням нормативної грошової оцінки землі на земельні ділянки за межами населених пунктів, укладанням договорів оренди землі на земельні ділянки, які наразі використовуються без правовстановлюючих документів. Окрім того, планується провести земельні аукціони на земельні ділянки за межами населених пунктів (14 земельних ділянок – не успадковані паї, на які наразі оформлене право власності Тростянецької міської ради). Також буде проведене претензійно-позовна робота по стягненню заборгованості по орендній платі за землю (ТОВ «Тростянецький машинобудівний завод», ПП «Рось», ТОВ «Тростянецьке джерело». В зв’язку з переходом в комунальну власність земель сільськогосподарського призначення, в 2019 році буде проведена робота по приведенню у відповідність договорів оренди на зазначені земельні ділянки щодо збільшення розміру орендної плати відповідно рішення Тростянецької міської ради «Про затвердження Положення про стягнення плати за землю на території Тростянецької міської ОТГ з 01.02.2018 року».
Прогнозна сума єдиного податку на 2019 рік становить 11 299,8 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 9860,1 тис. грн. цей податок збільшено на 1439,7 тис. грн. або на 14,6 %.
В тому числі єдиного податку з юридичних та фізичних осіб заплановано отримати в сумі 10824,0 тис. грн. та єдиного податку від с/г товаровиробників в сумі 475,8 тис. грн.
Збільшення надходжень єдиного податку з юридичних та фізичних осіб у порівнянні з очікуваними надходженнями у 2018 році (9409,5 тис. грн.) відбулося на 1414,5 тис. грн. або на 15,0% та зумовлено ростом мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму доходів громадян.
Єдиний податок від с/г товаровиробників у 2019 році збільшено на 25,2 тис. грн. або на 5,6% ніж очікується отримати у 2018 році (450,6 тис. грн.)
На 2019 рік до бюджету міста планується залучити плати за надання адміністративних послуг, у розмірі 1 204, 4 тис. грн., що на 75,4 тис. грн, або 6,7% більше ніж очікуваних надходжень 2018 року(1128,977 тис. грн.) Прогнозна сума планується з урахуванням темпу росту мінімальної заробітної плати та розширенням кола адміністративних послуг.
Прогнозні надходження державного мита на 2019 рік складають 45,5 тис. грн., що на 2,2 тис. грн. або 5,1% більше очікуваних надходжень 2018 року (43,3 тис. грн.). Розрахунок прогнозу надходжень здійснений з урахуванням темпів росту мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму доходів громадян.
Адміністративних штрафів та інших санкцій – 14,9 тис. грн, надходжень від орендної плати майнових комплексів – 11,4 тис. грн., транспортний податок з юридичних осіб- 25,0 тис. грн., інших надходжень – 35,5 тис. грн.
Спеціальний фонд (без урахування міжбюджетних трансфертів)
Прогнозна сума надходжень до спеціального фонду бюджету міста на 2019 рік становить 9541,4 тис. грн., в тому числі до бюджету розвитку – 6559,4 тис. грн.
Основними джерелами наповнення спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ, прогнозна сума на 2019 рік яких становить 2542,0 тис. грн.
Прогнозна сума екологічного податку становить 125,0 тис. грн.
Прогнозний показник надходжень коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста на 2018 рік становить 59,4 тис. грн.
Прогнозний показник надходжень від відчуження майна на 2019 рік складає 80,0 тис. грн., а від продажу земельних ділянок – 6 420,0 тис. грн.
Так, за попереднім бажанням користувачів планується реалізувати три земельні ділянки в м. Тростянець, а саме:
- земельна ділянка по вул. Благовіщенській, 58 кадастровий номер
5925010100:00:012:0419 загальною площею 0,6725 га, якою користується гр. Сасін О.В.;
- земельна ділянка по вул. Благовіщенській, 98 кадастровий номер
5925010100:00:002:0051 загальною площею 5,931 га, якою користується ТОВ «Універсальний зерновий комплекс»;
- земельна ділянка по вул. Набережна, 31 орієнтовною площею 1,2 га, якою користується гр. Сторожев В.М..
Видаткова частина міського бюджету
Видатки по галузях бюджетної сфери заплановані на підставі вимог Бюджетного кодексу України з урахуванням особливостей складання розрахунків до проектів бюджетів на наступний бюджетний період, доведених Міністерством фінансів України. А також з урахуванням того, що у 2017 році створено об’єднану територіальну громаду з центром в м. Тростянець, в яку увійшли Кам’янська та Зарічненська сільські ради.
Виходячи зі статусу Тростянецької міської ОТГ бюджет міста Тростянець за витратами сформований із застосовуванням програмно-цільового методу.
У проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено видатки по головних розпорядниках коштів, а саме:
1.2. Інша діяльність у сфері державного управління (утримання КУ ТМР «Тростянецький трудовий архів та фінансування Програми забезпечення діяльності депутатів Тростянецької міської ради та органів самоорганізації населення на 2017-2020 роки) у сумі 361,8 тис. грн., в тому числі оплата праці у сумі 100,0 тис. грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 49,8 тис. грн.
1.3. Охорона здоров‘я у сумі 42065,7 тис.грн., в тому числі:
- багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню у сумі 38499,4 тис. грн., в тому числі поточні видатки на суму 33864,4 тис. грн. (субвенції з державного бюджету у сумі 23477,4 тис.грн., додаткова дотація на енергоносії 4171,7 тис.грн., власні кошти 4000,0 тис. грн. Та кошти районного бюджету та Боромлянської ОТГ 2215,3 тис.грн.) капітальні видатки 4035,0 тис. грн. (капітальний ремонт пологового відділення, утеплення, придбання житла).
- первинна медична допомога населенню у сумі 2996,8 тис. грн., в тому числі поточні видатки на суму 2596,8 тис .грн. (орфані захворювання, комунальні послуги та енергоносії, поточний ремонт приміщення, заміна вікон) та капітальні видатки у сумі 400,0 тис. грн. (співфінансування на придбання автомобіля та ппридбання МАФ для Кам‘янецької ФП).
- централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет у сумі 390,8 тис. грн.
- відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань у сумі 178,6 тис .грн.
- компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом у сумі 500,0 тис. грн.
- інші заходи у сфері соціального захист і соціального забезпечення у сумі 725,0 тис. грн.
- Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства у сумі 210,0 тис. грн. (ремонт водонапірних башт в с. Зарічне та Кам‘янка)
- Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги у сумі 848,0 тис .грн.
- Організація благоустрою населених пунктів у сумі 12209,9 тис. грн. (додаток).
- Інша діяльність у сфері житлово-комунального господарства у сумі 60,0 тис .грн.
1.6. Здійснення заходів із землеустрою (виготовлення нормативно-грошової оцінки та проектної документації на землю) у сумі 310,0 тис. грн.
1.7. Газове господарство у сумі 200,0 тис. грн.
- Виготовлення проектної документації "Будівнитво газопроводу до с. Кам‘янка"
1.8. Будівництво та регіональний розвиток у сумі 18672,9 тис. грн. (додаток)
1.9. Транспорт та транспортна інфраструктури, дорожнє господарство у сумі 3093,4 тис.грн. (додаток).
1.10. Інші програми та заходи, повязані з економічною діяльністю у сумі 6321,8 тис. грн.
- Внески до статутного капіталу суб’єктів господарювання (придбання автобусу, трактор косілка, насосне обладнання, світильники, ремонт готелів, дорожнє обладнання, трактор з прицепом).
1.11. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру у сумі 501,2 тис. грн.
1.12. Охорона навколишнього природного середовища у сумі 440,0 тис. грн.
- виготовленя проектної документації на реконструкцію очисних споруд та утримання в чисті міського сміттєзвалища.
1.13. Засоби масової інформації у сумі 500,0 тис. грн.
2.2. Надання дошкільної освіти у сумі 16200,7 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 8000,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 2568,6 тис. грн.
2.3. Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами у сумі 49746,6 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 29290,2 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 3861,7 тис. грн., капітальні видатки (термомодернізація ЗОШ № 5) у сумі 5664,5 тис. грн.
2.4. Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми у сумі 4363,0 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 3114,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 206,0 тис. грн.
2.5. Методичне забезпечення діяльності навчальних закладів у сумі 863,8 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 650,0 тис.грн.
2.6. Інклюзивно-ресурсний центр у сумі 1678,2 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 902,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 42,4 тис. грн., капітальний ремонт приміщення 500,0 тис. грн.
2.7. Оздоровлення та відпочинок дітей 500,0 тис .грн.
2.8. Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл у сумі 1093,8 в тому числі оплата праці у сумі 630,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 122,9 тис. грн.
3.2. Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання у сумі 2489,5 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 1854,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 153,3 тис. грн.
3.3. Забезпечення діяльності бібліотек у сумі 1389,8 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 580,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 135,6 тис. грн., капітальний ремонт приміщення 400,0 тис. грн.
3.3. Забезпечення музеїв і виставок у сумі 1710,3 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 700,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 126,3 тис. грн.
3.4. Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів у сумі 1987,9 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 940,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 189,4 тис. грн. Та капітальний ремонт Кам‘янського будинку культури 200,0 тис. грн.
3.4. Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва (централізована бухгалтерія) у сумі 439,6 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 340,0 тис.грн.
3.5. Інші заходи в галузі культури і мистецтва у сумі 1200,0 тис. грн.
3.6. Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні у сумі 4492,0 тис .грн., в тому числі оплата праці 1870,0 тис. грн., комунальні послуги та енергоносії 194,0 тис. грн., поточний та капітальний ремонт спортзалу «Локомотив» 400,0 тис. грн., техніка, тренажери.
4.2. Реверсна дотація у сумі 1807,8 тис. грн.
4.3. Інші субвенції з місцевого бюджету у сумі 881,7 тис. грн.
- забезпечення виплат щомісячної матеріальної допомоги на проїзд для проведення гемодіалізу інвалідам І групи загального захворювання у сумі 15,2 тис .грн.;
- стипендія особам, яким виповнилося 100 і більше років у сумі 6,6 тис. грн.;
- компенсаційні виплати особам, які надають соціальні послуги у сумі 120,0 тис. грн.;
- надання щомісячної грошової допомоги дітям, батьки яких загинули при виконанні службового обов'язку у сумі 24,9 тис .грн.;
- підтримка громадян за принципом "єдиного вікна" та виїзної роботи «мобільного соціального офісу» у сумі 30,0 тис. грн.;
- попередження дитячої бездоглядності та безпритульності у сумі 20,0 тис .грн.;
- утримання Тростянецького районного центру для дітей, сім'ї та молоді у сумі 50,0 тис .грн.;
- на виконання районної програми "Соціального захисту населення на 2017-2021 р." (відшкодув. витрат за послуги зв‘язку СФ ПАТ "Укртелеком") у сумі 100,0 тис. грн.;
- на виконання районної програми відшкодування вартості пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом у сумі 200,0 тис .грн.;
- на виконання районної програми "Правопорядок на 2016-2020 роки" (ремонт адмінбудівлі Тростянецького ВП Охтирського ВП ГУ НП в Сумській області) у сумі 190,0 тис .грн.;
- на придбання лінійного прискорювача для обласного КЗ "Сумський обласний клінічний онкологічний диспансер" у сумі 60,0 тис .грн.;
- на виконання обласної програми відшкодування вартості пільгового проїзду окремих категорій громадян автомобільним транспортом у сумі 40,0 тис. грн.
При складанні проекту бюджету міста у першочерговому порядку враховано потребу в коштах на оплату праці, проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії.
Показники міського бюджету на 2019 рік спрямовані на забезпечення фінансовими ресурсами заходів міста за вищезазначеними напрямками, проведення раціонального використання бюджетних коштів, забезпечення можливості надання якісної освіти, створення належних умов для збереження і зміцнення здоров’я населення міста, забезпечення належного рівня соціального обслуговування малозабезпечених верств населення, підвищення культурного рівня населення.
У К Р А Ї Н А ПРОЕКТ
Тростянецька міська рада
12 сесія 7 скликання
(четверте пленарне засідання)
Р І Ш Е Н Н Я
від . .2018 року
м. Тростянець №
Про міський бюджет
на 2019 рік
Розглянувши поданий виконавчим комітетом Тростянецької міської ради проект міського бюджету на 2019 рік, сформований на підставі Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік», керуючись п. 23 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада вирішила:
1. Визначити на 2019 рік:
- доходи міського бюджету у сумі 194 516 988,00 гривень, у тому числі доходи загального фонду міського бюджету – 184 375 588,00 гривень та доходи спеціального фонду міського бюджету – 10 141 400,00 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
- видатки міського бюджету у сумі 194 516 988,00 гривень, у тому числі видатки загального фонду міського бюджету – 148 984 973,00 гривень, видатки спеціального фонду міського бюджету – 45 532 015 гривень;
- профіцит за загальним фондом міського бюджету у сумі 35 390 615,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
- дефіцит за спеціальним фондом міського бюджету у сумі 35 390 615,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
- оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету у розмірі 5 000,00 гривень, що становить 0,004 відсотків видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету на 2019 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.
Надати право міському голові за погодженням з постійною депутатською комісією з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі Тростянецької міської ради з наступним затвердженням на сесії міської ради:
вносити зміни до дохідної та видаткової частини міського бюджету в частині міжбюджетних трансфертів;
здійснювати перерозподіл міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами області.
4. Затвердити на 2019 рік розподіл коштів бюджету розвитку на здійснення заходів на будівництво, реконструкцію і реставрацію об'єктів виробничої, комунікаційної та соціальної інфраструктури за об'єктами згідно з додатком 6 до цього рішення.
5. Затвердити розподіл витрат міського бюджету на реалізацію міських програм згідно з додатком 7 до цього рішення.
6. Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2019 рік:
до доходів загального фонду міського бюджету належать доходи, визначені статтями 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97 та 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 69 1 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України);
джерелом формування у частині фінансування є вільний залишок коштів, визначений у підпункті 4 частини 1 статті 15 Бюджетного кодексу України.
7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду міського бюджету на 2019 рік:
у частині доходів є надходження, визначені статтями 69 1Бюджетного кодексу України;
у частині фінансування є надходження, визначені статтею 71 Бюджетного кодексу України;
у частині кредитування є надходження, визначені пунктами 10, 11 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України.
8. Визначити на 2019 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками міського бюджету видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
поточні трансферти населенню;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування;
оплату послуг з охорони державних (комунальних) закладів культури.
9. Головним розпорядникам коштів міського бюджету забезпечити:
1) затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснення публічного представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням до 15 березня 2020 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;
4) взяття бюджетних зобов'язань відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України;
5) у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами;
6) затвердження лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.
10. Установити, що це рішення набирає чинності з 01 січня 2019 року.
11. Додатки 1-3, 5-7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
12. Тростянецькій міській раді Сумської області забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України.
13. Надати право міському голові у міжсесійний період укладати угоди про передачу міжбюджетних трансфертів.
14. Надати право міському голові за погодженням з постійною депутатською комісією Тростянецької міської ради з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі Тростянецької міської ради при необхідності вносити зміни та уточнення до міського бюджету на 2019 рік з подальшим затвердженням на сесії міської ради:
в межах загального обсягу видатків по міському бюджету;
15. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Тростянецької міської ради з питань планування, бюджету, фінансів, інвестиційної політики, підприємництва та торгівлі відповідно до частини 1 статті 114 Бюджетного кодексу України.
Міський голова Ю.А. Бова
Додаток 1 | |||||
до рішення сесії 7 скликання Тростянецької міської ради | |||||
№ від 24.12.2018 року | |||||
Д о х о д и м і с ь к о г о б ю д ж е т у н а 2 0 19 рік | |||||
(грн.) | |||||
Код | Найменування згідно з Класифікацією доходів бюджету | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
Всього | у тому числі бюджет розвитку | ||||
10000000 | Податкові надходження | 117 439 737 | 117 314 737 | 125 000 | |
11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 81 430 637 | 81 430 637 | ||
11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 81 307 137 | 81 307 137 | ||
11010100 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати | 78 804 727 | 78 804 727 | ||
11010200 | Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами | 1 258 000 | 1 258 000 | ||
11010400 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата | 719 500 | 719 500 | ||
11010500 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування | 520 910 | 520 910 | ||
11010900 | Податок на доходи фізичних осіб від оподаткування пенсійних виплат або щомісячного довічного грошового утримання, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України | 4 000 | 4 000 | ||
11020000 | Податок на прибуток підприємств | 123 500 | 123 500 | ||
11020200 | Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності | 123 500 | 123 500 | ||
13000000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 400 500 | 400 500 | ||
13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 400 000 | 400 000 | ||
13010200 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) | 400 000 | 400 000 | ||
13030000 | Рентна плата за користування надрами | 500 | 500 | ||
13030200 | Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення | 500 | 500 | ||
14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 1 000 000 | 1 000 000 | ||
14021900 | Пальне | 1 000 000 | 1 000 000 | ||
14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 4 200 000 | 4 200 000 | ||
14031900 | Пальне | 4 200 000 | 4 200 000 | ||
14040000 | Акцизний податок з реалізації суб‘єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 2 000 000 | 2 000 000 | ||
18000000 | Місцеві податки і збори | 28 283 600 | 28 283 600 | ||
18010000 | Податок на майно | 16 982 000 | 16 982 000 | ||
18010100 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об‘єктів житлової нерухомості | 1 600 | 1 600 | ||
18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об‘єктів житлової нерухомості | 71 400 | 71 400 | ||
18010300 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об‘єктів нежитлової нерухомості | 307 100 | 307 100 | ||
18010400 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об‘єктів нежитлової нерухомості | 602 600 | 602 600 | ||
18010500 | Земельний податок з юридичних осіб | 4 200 000 | 4 200 000 | ||
18010600 | Орендна плата з юридичних осіб | 9 400 000 | 9 400 000 | ||
18010700 | Земельний податок з фізичних осіб | 374 300 | 374 300 | ||
18010900 | Орендна плата з фізичних осіб | 2 000 000 | 2 000 000 | ||
18011100 | Транспортний податок з юридичних осіб | 25 000 | 25 000 | ||
18030000 | Туристичний збір | 1 800 | 1 800 | ||
18030100 | Туристичний збір, сплачений юридичними особами | 1 800 | 1 800 | ||
18050000 | Єдиний податок для суб’єктів малого підприємництва | 11 299 800 | 11 299 800 | ||
18050300 | Єдиний податок з юридичних осіб | 2 100 000 | 2 100 000 | ||
18050400 | Єдиний податок з фізичних осіб | 8 724 000 | 8 724 000 | ||
18050500 | Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків" | 475 800 | 475 800 | ||
19010000 | Екологічний податок | 125 000 | 125 000 | ||
19010100 | Надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення | 45 000 | 45 000 | ||
19010200 | Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти | 10 000 | 10 000 | ||
19010300 | Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини | 70 000 | 70 000 | ||
20000000 | Неподаткові надходження | 4 238 100 | 1 321 700 | 2 916 400 | 59 400 |
21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 24 900 | 24 900 | ||
21080000 | Інші надходження | 24 900 | 24 900 | ||
21081100 | Адміністративні штрафи та інші санкції | 14 900 | 14 900 | ||
21081500 | Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів | 10 000 | 10 000 | ||
22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 1 261 300 | 1 261 300 | ||
22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 1 204 400 | 1 204 400 | ||
22010300 | Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань | 30 700 | 30 700 | ||
22012500 | Плата за надання інших адміністративних послуг | 751 800 | 751 800 | ||
22012600 | Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень | 421 900 | 421 900 | ||
22080000 | Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном | 11 400 | 11 400 | ||
22080400 | Надходження від орендної плати за користування цілісними майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності | 11 400 | 11 400 | ||
22090000 | Державне мито | 45 500 | 45 500 | ||
22090100 | Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування | 41 900 | 41 900 | ||
22090400 | Державне мито, пов’язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України | 3 600 | 3 600 | ||
24000000 | Інші неподаткові надходження | 409 900 | 35 500 | 374 400 | 59 400 |
24060000 | Інші надходження | 350 500 | 35 500 | 315 000 | |
24060300 | Інші надходження | 35 500 | 35 500 | ||
24061600 | Інші надходження до фондів охорони навколишнього природного середовища | ||||
24062100 | Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності | 315 000 | 315 000 | ||
24170000 | Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту | 59 400 | 59 400 | 59 400 | |
25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 2 542 000 | 2 542 000 | ||
25010000 | Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством | 2 542 000 | 2 542 000 | ||
25010100 | Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю | 2 542 000 | 2 542 000 | ||
30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 6 600 000 | 100 000 | 6 500 000 | 6 500 000 |
31010200 | Кошти від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, майна, одержаного територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, а також валютні цінності і грошові кошти, власники яких невідомі | 100 000 | 100 000 | ||
31030000 | Кошти від відчудженя майна, що перебуває в комунальній власності | 80 000 | 80 000 | 80 000 | |
33010100 | Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності, та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим | 6 420 000 | 6 420 000 | 6 420 000 | |
Усього доходів (без урахування міжбюджетних трансфертів) | 128 277 837 | 118 736 437 | 9 541 400 | 6 559 400 | |
40000000 | Офіційні трасферти | 66 239 151 | 65 639 151 | 600 000 | 600 000 |
41000000 | Від органів державного управління | 66 239 151 | 65 639 151 | 600 000 | 600 000 |
41020000 | Дотації | 5 290 141 | 5 290 141 | ||
41040200 | Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету | 5 290 141 | 5 290 141 | ||
41030000 | Субвенції | 60 949 010 | 60 349 010 | 600 000 | 600 000 |
41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 31 876 800 | 31 876 800 | ||
41034200 | Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 14 862 200 | 14 862 200 | ||
41051000 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції | 978 720 | 978 720 | ||
41051200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 43 045 | 43 045 | ||
41051500 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції | 8 964 000 | 8 964 000 | ||
41052000 | Субвенція з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 178 630 | 178 630 | ||
41053300 | Субвенція з місцевого бюджету на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування | 53 954 | 53 954 | ||
41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 3 991 661 | 3 391 661 | 600 000 | 600 000 |
Разом доходів | 194 516 988 | 184 375 588 | ######## | 7 159 400 | |
Секретар ради ______________ Н.А. Ковальова |
Додаток 1 | ||||||||||||||||
до рішення сесії 7 скликання Тростянецької міської ради | ||||||||||||||||
№ від 24.12.2018 року | ||||||||||||||||
РОЗПОДІЛ | ||||||||||||||||
видатків міського бюджету на 2019 рік | ||||||||||||||||
(грн.) | ||||||||||||||||
Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів1 | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Загальний фонд | Спеціальний фонд | РАЗОМ | ||||||||||
видатки споживання | з них: | видатки розвитку | з них: | з них: | видатки розвитку | |||||||||||
Усього | усього | видатки споживання | ||||||||||||||
оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | у тому числі бюджету розвитку | з них: | оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | |||||||||||
капітальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) | ||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 15 | 16 | 11 | 12 | 13 | 14 | 17 |
0100000 | Міська рада | 65 299 880 | 65 299 880 | 8 024 600 | 1 319 050 | 0 | 34 672 855 | 34 232 855 | 27 073 455 | 40 000 | 0 | 0 | 34 632 855 | 99 972 735 | ||
0110000 | Міська рада | 65 299 880 | 65 299 880 | 8 024 600 | 1 319 050 | 0 | 34 672 855 | 34 232 855 | 27 073 455 | 40 000 | 0 | 0 | 34 632 855 | 99 972 735 | ||
0110150 | О150 | 0111 | Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад | 9 513 000 | 9 513 000 | 6 500 000 | 521 000 | 1 369 740 | 1 369 740 | 1 369 740 | 1 369 740 | 10 882 740 | ||||
0110180 | О180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | 361 790 | 361 790 | 100 000 | 49 790 | 0 | 0 | 361 790 | ||||||
0111162 | 1162 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | 54 300 | 54 300 | 0 | 0 | 54 300 | ||||||||
2000 | Охорона здоров‘я | 37 030 660 | 37 030 660 | 0 | 0 | 0 | 5 035 000 | 5 035 000 | 4 435 000 | 0 | 0 | 0 | 5 035 000 | 42 065 660 | ||
0112010 | 2010 | 0731 | Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню | 33 864 400 | 33 864 400 | 4 635 000 | 4 635 000 | 4 035 000 | 4 635 000 | 38 499 400 | ||||||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 23 477 400 | 23 477 400 | 0 | 0 | 23 477 400 | |||||||||||
в т.ч. за рахунок дотації з державного бюджету | 4 171 681 | 4 171 681 | 0 | 0 | 4 171 681 | |||||||||||
0112111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | 2 596 830 | 2 596 830 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 2 996 830 | ||||||
0112144 | 2144 | 0763 | Централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет | 390 800 | 390 800 | 0 | 0 | 390 800 | ||||||||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 348 800 | 348 800 | 0 | 0 | 348 800 | |||||||||||
0112146 | 2146 | 0763 | Відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань | 178 630 | 178 630 | 0 | 0 | 178 630 | ||||||||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 178 630 | 178 630 | 0 | 0 | 178 630 | |||||||||||
3000 | Соціальний захист та соціальне забезпечення | 2 641 070 | 2 641 070 | 1 115 000 | 48 260 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 641 070 | ||
0113033 | 3033 | 1070 | Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян | 500 000 | 500 000 | 0 | 0 | 500 000 | ||||||||
0113104 | 3104 | 1020 | Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю | 1 416 070 | 1 416 070 | 1 115 000 | 48 260 | 0 | 0 | 1 416 070 | ||||||
0113242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 725 000 | 725 000 | 0 | 0 | 725 000 | ||||||||
6000 | Житлово-комунальне господарство | 12 329 240 | 12 329 240 | 0 | 700 000 | 0 | 1 598 700 | 1 598 700 | 1 598 700 | 0 | 0 | 0 | 1 598 700 | 13 927 940 | ||
0116011 | 6011 | 0620 | Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду | 0 | 600 000 | 600 000 | 600 000 | 600 000 | 600 000 | |||||||
0116013 | 6013 | 0620 | Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства | 210 000 | 210 000 | 0 | 0 | 0 | 210 000 | |||||||
0116020 | 6020 | 0620 | Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги | 848 000 | 848 000 | 0 | 0 | 848 000 | ||||||||
0116030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | 11 211 240 | 11 211 240 | 700 000 | 998 700 | 998 700 | 998 700 | 998 700 | 12 209 940 | |||||
0116090 | 6090 | 0640 | Інша діяльність у сфері житлово-комунального господарства | 60 000 | 60 000 | 0 | 0 | 60 000 | ||||||||
7100 | Сільське, лісове, рибне господарство та мисливство | 310 000 | 310 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 310 000 | ||
0117130 | 7130 | 0421 | Здійснення заходів із землеустрою | 310 000 | 310 000 | 0 | 0 | 310 000 | ||||||||
7200 | Газове господарство | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 000 | 200 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 000 | 200 000 | ||
0117220 | 7220 | 0432 | Газифікація населених пунктів | 0 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | ||||||||
7300 | Будівництво та регіональний розвиток | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 672 865 | 18 672 865 | 12 333 465 | 0 | 0 | 0 | 18 672 865 | 18 672 865 | ||
0117310 | 7310 | 0443 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | 0 | 4 204 990 | 4 204 990 | 204 990 | 4 204 990 | 4 204 990 | |||||||
0117324 | 7324 | 0443 | Будівництво установ та закладів культури | 0 | 419 420 | 419 420 | 419 420 | 419 420 | 419 420 | |||||||
0117325 | 7325 | 0443 | Будівництво споруд, установ та закладів фізичної культури і спорту | 0 | 8 245 455 | 8 245 455 | 5 906 055 | 8 245 455 | 8 245 455 | |||||||
0117330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | 0 | 3 460 000 | 3 460 000 | 3 460 000 | 3 460 000 | 3 460 000 | |||||||
0117340 | 7340 | 0443 | Проектування, реставрація та охорона пам'яток архітектури | 0 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | |||||||
0117350 | 7350 | 0443 | Розроблення схем планування та забудови територій (містобудівної документації) | 0 | 343 000 | 343 000 | 343 000 | 343 000 | 343 000 | |||||||
0117693 | 7693 | 0490 | Інші заходи, пов'язані з економічною діяльністю | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||
7400 | Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство | 1 879 600 | 1 879 600 | 0 | 0 | 0 | 1 213 790 | 1 213 790 | 1 213 790 | 0 | 0 | 0 | 1 213 790 | 3 093 390 | ||
0117461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | 1 879 600 | 1 879 600 | 1 213 790 | 1 213 790 | 1 213 790 | 1 213 790 | 3 093 390 | ||||||
7600 | Інші програми та заходи, пов'язані з економічною діяльністю | 179 000 | 179 000 | 0 | 0 | 0 | 6 142 760 | 6 142 760 | 6 122 760 | 0 | 0 | 0 | 6 142 760 | 6 321 760 | ||
0117640 | 7640 | 0470 | Заходи з енергозбереження | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||
0117650 | 7650 | 0490 | Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї | 0 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | ||||||||
0117670 | 7670 | 0490 | Внески до статутного капіталу суб’єктів господарювання | 0 | 5 622 760 | 5 622 760 | 5 622 760 | 5 622 760 | 5 622 760 | |||||||
0117680 | 7680 | 0490 | Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування | 50 000 | 50 000 | 0 | 0 | 50 000 | ||||||||
0117693 | 7693 | 0490 | Інші заходи, пов'язані з економічною діяльністю | 129 000 | 129 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 629 000 | ||||||
8100 | Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру | 501 220 | 501 220 | 309 600 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 501 220 | ||
0118130 | 8130 | 0320 | Забезпечення діяльності місцевої пожежної охорони | 501 220 | 501 220 | 309 600 | 0 | 0 | 501 220 | |||||||
8300 | Охорона навколишнього природного середовища | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 440 000 | 0 | 0 | 40 000 | 0 | 0 | 400 000 | 440 000 | ||
0118311 | 8311 | 0511 | Охорона та раціональне використання природних ресурсів | 0 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | |||||||||
0118312 | 8312 | 0512 | Утилізація відходів | 0 | 40 000 | 40 000 | 0 | 40 000 | ||||||||
8400 | Засоби масової інформації | 500 000 | 500 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 000 | ||
0118410 | 8410 | 0830 | Фінансова підтримка засобів масової інформації | 500 000 | 500 000 | 0 | 0 | 500 000 | ||||||||
0600000 | Відділ освіти Тростянецької міської ради | 68 124 380 | 68 124 380 | 43 776 200 | 7 068 875 | 0 | 8 145 460 | 6 345 460 | 6 345 460 | 1 800 000 | 0 | 0 | 6 345 460 | 76 269 840 | ||
0610000 | Відділ освіти Тростянецької міської ради | 68 124 380 | 68 124 380 | 43 776 200 | 7 068 875 | 0 | 8 145 460 | 6 345 460 | 6 345 460 | 1 800 000 | 0 | 0 | 6 345 460 | 76 269 840 | ||
0610160 | О160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 758 900 | 758 900 | 390 000 | 267 200 | 0 | 0 | 758 900 | ||||||
1000 | Освіта | 65 819 680 | 65 819 680 | 42 756 200 | 6 678 725 | 0 | 8 097 460 | 6 297 460 | 6 297 460 | 1 800 000 | 0 | 0 | 6 297 460 | 73 917 140 | ||
0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освіти | 15 067 710 | 15 067 710 | 8 000 000 | 2 568 570 | 1 133 000 | 33 000 | 33 000 | 1 100 000 | 33 000 | 16 200 710 | |||
0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т. ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами | 43 382 105 | 43 382 105 | 29 290 200 | 3 861 710 | 6 364 460 | 5 664 460 | 5 664 460 | 700 000 | 5 664 460 | 49 746 565 | |||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 31 876 800 | 31 876 800 | 26 000 000 | 0 | 0 | 31 876 800 | ||||||||||
в т.ч. за рахунок дотації з державного бюджету | 1 118 460 | 1 118 460 | 916 000 | 0 | 0 | 1 118 460 | ||||||||||
0611060 | 1060 | 0910 | Забезпечення належних умов для виховання та розвитку дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в дитячих будинках, у тому числі сімейного типу, прийомних сім’ях, сім’ях патронатного вихователя | 3 620 | 3 620 | 0 | 0 | 3 620 | ||||||||
0611090 | 1090 | 0960 | Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми | 4 262 990 | 4 262 990 | 3 114 000 | 206 040 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 4 362 990 | ||||
0611150 | 1150 | 0990 | Методичне забезпечення діяльності навчальних закладів | 863 800 | 863 800 | 650 000 | 0 | 0 | 863 800 | |||||||
0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти | 2 239 455 | 2 239 455 | 1 702 000 | 42 405 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 2 739 455 | ||||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 978 720 | 978 720 | 802 000 | 0 | 0 | 978 720 | ||||||||||
0613140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | 500 000 | 500 000 | 0 | 0 | 500 000 | ||||||||
0615031 | 5031 | 0810 | Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл | 1 045 800 | 1 045 800 | 630 000 | 122 950 | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 1 093 800 | ||||
1000000 | Відділ культури, туризму, молоді та спорту Тростянецької міської ради | 11 705 572 | 11 705 572 | 6 544 000 | 874 770 | 0 | 2 613 700 | 1 871 700 | 1 871 700 | 742 000 | 130 000 | 0 | 1 871 700 | 14 319 272 | ||
1010000 | Відділ культури, туризму, молоді та спорту Тростянецької міської ради | 11 705 572 | 11 705 572 | 6 544 000 | 874 770 | 0 | 2 613 700 | 1 871 700 | 1 871 700 | 742 000 | 130 000 | 0 | 1 871 700 | 14 319 272 | ||
1010160 | О160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 580 130 | 580 130 | 390 000 | 76 110 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 610 130 | ||||
1011100 | 1100 | 0960 | Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання (музичними, художніми, хореографічними, театральними, хоровими, мистецькими) | 2 289 762 | 2 289 762 | 1 724 000 | 153 300 | 199 700 | 37 700 | 37 700 | 162 000 | 130 000 | 37 700 | 2 489 462 | ||
4000 | Культура i мистецтво | 5 397 680 | 5 397 680 | 2 560 000 | 451 360 | 0 | 1 330 000 | 750 000 | 750 000 | 580 000 | 0 | 0 | 750 000 | 6 727 680 | ||
1014030 | 4030 | 0824 | Забезпечення діяльності бібліотек | 989 820 | 989 820 | 580 000 | 135 630 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 1 389 820 | ||||
1014040 | 4040 | 0824 | Забезпечення діяльності музеїв i виставок | 1 080 300 | 1 080 300 | 700 000 | 126 300 | 630 000 | 50 000 | 50 000 | 580 000 | 50 000 | 1 710 300 | |||
1014060 | 4060 | 0828 | Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів | 1 687 940 | 1 687 940 | 940 000 | 189 430 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 1 987 940 | ||||
1014081 | 4081 | 0829 | Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва | 439 620 | 439 620 | 340 000 | 0 | 0 | 439 620 | |||||||
1014082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | 1 200 000 | 1 200 000 | 0 | 0 | 1 200 000 | ||||||||
1015062 | 5062 | 0810 | Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні | 3 438 000 | 3 438 000 | 1 870 000 | 194 000 | 1 054 000 | 1 054 000 | 1 054 000 | 1 054 000 | 4 492 000 | ||||
3700000 | Фінансове управління Тростянецької міської ради | 3 855 141 | 3 855 141 | 800 000 | 41 800 | 0 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 0 | 0 | 0 | 100 000 | 3 955 141 | ||
3710000 | Фінансове управління Тростянецької міської ради | 3 855 141 | 3 855 141 | 800 000 | 41 800 | 0 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 0 | 0 | 0 | 100 000 | 3 955 141 | ||
3710160 | О160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 1 225 641 | 1 225 641 | 800 000 | 41 800 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 1 265 641 | ||||
9100 | Дотації з місцевого бюджету | 1 807 800 | 1 807 800 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 807 800 | ||
3719110 | 9110 | 0180 | Реверсна дотація | 1 807 800 | 1 807 800 | 0 | 0 | 1 807 800 | ||||||||
9700 | Субвенції з місцевого бюджету іншим місцевим бюджетам на здійснення програм та заходів за рахунок коштів місцевих бюджетів | 821 700 | 821 700 | 0 | 0 | 0 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 0 | 0 | 0 | 60 000 | 881 700 | ||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 821 700 | 821 700 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 881 700 | ||||||
Всього | 148 984 973 | 148 984 973 | 59 144 800 | 9 304 495 | 0 | 45 532 015 | 42 550 015 | 35 390 615 | 2 582 000 | 130 000 | 0 | 42 950 015 | 194 516 988 | |||
в т.ч. за рахунок субвенції з державного бюджету | 56 860 350 | 56 860 350 | 26 802 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 860 350 | |||
в т.ч. за рахунок дотації з державного бюджету | 5 290 141 | 5 290 141 | 916 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 290 141 | |||
0,00 | ||||||||||||||||
Секретар ради | Н.А. Ковальова |
Будівництво та регіональний розвиток | ||
Назва головного розпорядника коштів, відповідного виконавця, бюджетної програми або напрямку видатків згідно з типовою відмчою/ТПКВКМБ/ТКВКБМС | Назва об'єктів відповідно до проектно-кошторисної документації, тощо | Разом видатків на 2019 рік |
Газифікація населених пунктів | Виготовлення проектної документації "Будівнитво газопроводу до с. Кам‘янка" | 200 000 |
Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | Реконструкція котельні по вул. Гагаріна в с. Кам‘янка | 900 000 |
Капітальний ремонт водопроводу по вул. Заводська | 200 000 | |
Капітальний ремонт водопроводу по вул. Миру | 300 000 | |
Капітальний ремонт водопроводу по вул. Татаренка | 200 000 | |
Капітальний ремонт артезіанської свердловинипо вул. Лісна | 120 000 | |
Виготовлення проектної документації "Будівництво інженерних мереж електрозабезпечення до КНС промислового праку "Тростянець" | 70 000 | |
Капітальний ремонт котельні по вул. Л. Татаренка, 1 б | 500 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Чорногірська, Чорновола, Пролетарська, З. Лучко, Жовтнева, пров. Жовтневий в м. Тростянець Сумської області (КТП № 12) | 1 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Комунальна, Грабовського, Тімірязєва, Л. Українки, Луніна в м. Тростянець Сумської області (КТП № 78) | 1 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Залізнична, Славгородська, Шевченка, Будівельна, Гришина, Нахімова, Коцюбинського, Кутузова, пров. Славгородський, Луніна, Кутузова в м. Тростянець Сумської області (КТП № 79) | 1 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Островського, Грушевського, Гагаріна, Чайковського, Л. Толстого, Маяковського в м. Тростянець Сумської області (КТП № 316) | 700 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Докучаєва, Кошового, Дачна, Сосновий бір, Героїв Крут, І. Ярмош, пров. Сосновий бір в м. Тростянець Сумської області (КТП № 355) | 1 000 | |
Реконструкція мережі вуличного освітлення по вул. Ватутіна, 1 Травня, Садова, Мічуріна, Разіна, Гришина, пров. 1 Травня, Разіна, Пугачова, Тихий в м. Тростянець Сумської області (КТП № 245) | 1 000 | |
Реконструкція системи водовідведення з центральної частини м. Тростянець. Напірний колектор господарчо-побутової каналізації по вул. Б.Хмельницького (співфінансування) | 209 990 | |
Реконструкція водопроводу по вул. Нескучанська та вул. Гурського | 1 000 000 | |
Будівництво установ та закладів культури | Реконструкція їдальні-кафе під освітньо-культурний центр по вул. Благовіщенська в рамках проекту "Сучасний ХАБ задля підтримки розвитку малого бізнесу" (співфінансування) | 419 420 |
Будівництво споруд, установ та закладів фізичної культури і спорту | Виготовлення проектної документації "Будівництво спортивно-оздоровчого комплексу по вул. Калініна" | 1 499 000 |
Виготовлення проектно-кошторисної документації "Будівництво багатофункціонального спортивно-оздоровчого комплексу «Нескучне»" по вул. Кеніга | 1 490 000 | |
Реконструкція стадіону ім. Куца по вул. Кеніга | 5 256 455 | |
Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | Будівництво вхідної групи до парку ім. Чайковського з боку вул. Л.Татаренка | 3 460 000 |
Проектування, реставрація та охорона пам‘яток архітектури | Реставрація комплексної пам‘ятки архітектури національного значення "Садиба Л.Є. Кеніга" (співфінасування) | 2 000 000 |
Всього | 18 529 865 |
Благоустрій міста на 2019 рік | ||
Статті видатків | План 2019 | |
Видатки благоустрою міста за погодженням з квартальними комітетами (поточний ремонт доріг та тротуарів, грейдування та підсипка доріг щебнем, поточний ремонт та чищення шахтних колодязів, зрізування дерев та інше), із них: | 2 822 000,00 | |
видатки за погодженням з квартальними комітетами по місту | 1 400 000,00 | |
видатки за погодженням з Кам‘янським квартальним комітетом | 950 000,00 | |
видатки за погодженням з Зарічанським квартальним комітетом | 472 000,00 | |
Код 2210 Предмети, матеріали, обладнання та інвентар | 889 000,00 | |
Придбання фасадної фарби для Круглого двору | 30 000,00 | |
Придбання фарби та інших матеріалів для розмітки вулиць | 20 000,00 | |
Придбання світильників та ламп, двотарифних лічильників та інше | 160 000,00 | |
Придбання сітчастих та металевих контейнерів для роздільного збору ТПВ | 70 000,00 | |
Придбання огорожі | 199 000,00 | |
Придбання щебеня для Кам'янського старостинського округу | ||
Придбання каналізаційних люків, кришки | 10 000,00 | |
Придбання ящіків для квітів та дерев | 70 000,00 | |
придбання квітів та зелених насаджень | 130 000,00 | |
Придбання піску та солі для посипання доріг піщаною сумішшю | 80 000,00 | |
Придбання МАФ (лавок, урни, фігури та ін.) | 20 000,00 | |
Придбання комплектуючих для дорожніх знаків (труби та знаки) | 50 000,00 | |
Придбання камер відеоспостереження та комплектуючих до них | 50 000,00 | |
Код 2240 Оплата послуг (крім комунальних) | 6 800 240,00 | |
Поточний ремонт тротуарів: | ||
Поточний ремонт тротуару школа № 1 (плитка) | 100 000,00 | |
Поточний Ремонт тротуару вихід з парку до ДНЗ “Калинка” (плитка) 126м2 | 63 000,00 | |
Поточний ремонт тротуару по вул. Луніна від буд. №11 до магазину (асфальт) | 22 500,00 | |
Поточний ремонт тротуару по вул. Благовіщенська (плитка) (від мельниці до Заправки) | 55 000,00 | |
Поточний ремонт Тротуару від ЦРЛ до автобусної зупинки 212м2 | 110 000,00 | |
Поточний ремонт Тротуару по вул. Миру | 100 000,00 | |
Поточний ремонт тротуару школа № 2 (плитка) 58м2 | 29 000,00 | |
Поточний ремонт тротуару біля пішохідного переходу по вул. Благовіщенській зі сторони білої церкви 23м2 | 11 500,00 | |
Благоустрій по місту, облаштування квітника по вул. Благовіщенська | 10 000,00 | |
влаштування пішохідних переходів по вул. Миру (плитка) | 60 000,00 | |
Поточний ремонт пішохідних містків, парканів, лавочок, малих архітектурних форм їх встановлення та благоустрій | 40 000,00 | |
Поточний ремонт прибудинкових та спортивних майданчиків, їх встановлення, транспортування та благоустрій | 25 000,00 | |
Поточний ремонт, встановлення та демонтаж огорожі | 40 000,00 | |
Поточний ремонт головного будинку садиби Л.Є. Кеніга | 30 000,00 | |
Поточний ремонт Круглого двору | 30 000,00 | |
Чищення канав | 60 000,00 | |
Озеленення міста, косіння трави, догляд за озеленювальними та декоративними насадженнями | 199 000,00 | |
Встановлення дорожніх знаків | 30 000,00 | |
Розмітка вулиць | 85 000,00 | |
Фінансування робіт по ліквідації стихійних явищ та наслідків надзвичайної ситуації (підтоплення, пожежі та інше) | 50 000,00 | |
Благоустрій парку ім. Чайковського та парку біля Благовіщенської цервки (тротуар, лавки, столи, фонарі та інше) | 60 000,00 | |
Благоустрій місць відпочинку на р.Боромля | 150 000,00 | |
Благоустрій місць відпочинку в урочищі Нескучне, озеро Сажалка, Червоне, Веселе та ін | 70 000,00 | |
Благоустрій меморіалів та пам`ятників | 30 000,00 | |
Поточний ремонт декоративного підсвічення пам`яток архітектури | 100 000,00 | |
Обслуговування та влаштування міських туалетів | 45 000,00 | |
Благоустрій території садиби Л.Є. Кеніга | 10 000,00 | |
Послуги по утриманю в належному стані світлофорного об`єкта на перехресті вул. Набережна-Благовіщенська-Олексія Братушки та Вознесенська-Грушевського-Л.Татаренка | 20 000,00 | |
Встановлення камер відеоспостереження по місту та облаштування покриття WI-FI інтернетом | 40 000,00 | |
Роботи з утримання вуличного освітлення та зовнішньої електромережі | 1 250 000,00 | |
Вивезення сміття | 500 000,00 | |
Роботи з утримання місць поховань | 650 000,00 | |
Роботи з утримання вулично-дорожньої мережі та зелених насаджень | 1 490 000,00 | |
Утримання та обслуговування в належному стані меморіалу "Недоспівана пісня" ("Вічний вогонь") | 15 000,00 | |
Роботи з утримання в чистоті доріг (очищення доріг від снігу) | 150 000,00 | |
Роботи з утримання в чистоті доріг (посипання доріг піщаною сумішшю та інше) | 88 240,00 | |
Поточний ремонт елементів примусового зменшення швидкості по вулицям міста | 12 000,00 | |
Благоустрій мереж дощових каналізацій | 50 000,00 | |
Благоустрій міського кладовища по вул. Пам‘яті (стела для прощання, сходи) | 40 000,00 | |
Влаштування майданчиків для збирання ТПВ | 30 000,00 | |
Благоустрій території та влаштування меморіалу по вул.Вознесенська | 170 000,00 | |
Благоустрій автобусних зупинок | 80 000,00 | |
Встановлення автобусних зупинок | 40 000,00 | |
Благоустрій прибудинкових територій по вулицях міста | 80 000,00 | |
Благоустрій прибудинкових територій по вул..Татаренка 11а (плитка) | 150 000,00 | |
Благоустрій прибудинкових територій по вул..Татаренка 5а (плитка) | 150 000,00 | |
Вилов бродячих тварин | 100 000,00 | |
Облаштування міського полігону ТПВ (освітлення, огорожа, майданчик для зберігання та сортування вторинної сировини) | 80 000,00 | |
Код 2273 Оплата електроенергії | 700 000,00 | |
Відшкодування за зовнішнє освітлення вулиць міста | 700 000,00 | |
Код 3110 Придбання обладнання і предметів довгострокового користування | 240 000,00 | |
Придбання сітчастих та металевих контейнерів для роздільного збору ТПВ | 80 000,00 | |
Придбання Цифрового табло та комплектуючих до них | 160 000,00 | |
Код 3122 Капітальне будівництво (придбання) інших об'єктів | 258 700,00 | |
Придбання обладнання, що підлягає встановленню ("Альтанки" в парк ім. Чайковського, виготовлення металевих та дерев'яних конструкцій, фігури з пластика) | 60 000,00 | |
Придбання дитячих та спортивних майданчиків | 198 700,00 | |
Код 3132 Капітальний ремонт інших об'єктів | 500 000,00 | |
Капітальний ремонт тротуару в парку ім. Чайковського | 500 000,00 | |
Всього | 12 209 940,00 |
Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | ||
Статті видатків | План 2019 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Пам‘яті | 80 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Миру | 40 000,00 | |
Поточний ремонт дрібний дороги по вул. К. Скрябіна | 40 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Кеніга | 70 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Луніна | 40 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Грушевського | 150 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Набережна, Татаренка | 100 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул..Заводська, Нескучанська | 60 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Відродження, Комарова | 20 000,00 | |
Поточний дрібний ремонт дороги по вул. Благовіщенській | 50 000,00 | |
Поточний середній ремонт дороги по вул. Зарічна | 190 000,00 | |
Поточний середній ремонт дороги по вул..Борисенка | 198 000,00 | |
Поточний середній ремонт під’їзної дороги біля Будівлі ЦНАП по вул.. Миру 6 | 100 000,00 | |
Поточний середній ремонт Внутрішньо-дворової Дороги вздовж будинку 5а Л. Татаренка (асфальт) | 50 000,00 | |
Поточний середній ремонт Внутрішньо-дворової Дороги вздовж будинку 11а Л. Татаренка (асфальт) 246м2 | 112 000,00 | |
Поточний середній ремонт Внутрішньо-дворової Дороги по вул..Відродження 2а | 90 000,00 | |
Поточний середній ремонт Внутрішньо-дворової Дороги по вул. Татаренка 77 | 195 000,00 | |
Проектування «Реконструкція дороги від вул. Набережна до промислового парку «Тростянець» | 60 000 | |
Нове будівництво автомобільної дороги комунального значення по с. Кам'янка Тростянецького району Сумської області (від вул. Садова до ПК 19+11) | 1 153 790 | |
Поточний середній ремонт дороги в с. Лучка | 195 000 | |
Поточний середній ремонт дороги в с. Зарічне | 99 600 | |
Всього | 3 093 390 |
Пояснювальна записка
До проекту рішення
Тростянецької міської ради
«Про міський бюджет на 2019 рік»
Доходна частина міського бюджету
До проекту рішення
Тростянецької міської ради
«Про міський бюджет на 2019 рік»
Доходна частина міського бюджету
Прогнозні обсяги надходжень бюджету міста на 2019 рік визначено в сумі 194 517,0 тис. грн. Загальний фонд бюджету складає 184 375,6 тис. грн., в тому числі сума трансфертів з державного, обласного, районного та Боромлянської ОТГ бюджетів становить 65639,2 тис. грн. Спеціальний фонд бюджету міста на 2019 рік запланований по доходах у обсязі 10141,4 тис. грн., в тому числі бюджет розвитку – 7159,4 тис. грн.
Власні надходження загального фонду міського бюджету на 2019 рік становлять 118 736, 4 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 97 900,0 тис. грн., бюджет міста збільшено на 20 836,4 тис. грн. тис. грн. або на 21,3 %.
Загальний фонд бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів)
Бюджетоутворюючим джерелом наповнення доходної частини загального фонду міського бюджету є податок з доходів фізичних осіб. Надходжень вказаного податку заплановано у розмірі 81 307, 1 тис. грн. або 64,7 % загальної суми податкових і неподаткових надходжень та доходів від операцій з капіталом. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 65 234, 7 тис. грн. ПДФО збільшено на 15 472,5 тис. грн. або на 24,6 %. Розрахунок прогнозу надходжень податку на доходи фізичних осіб на 2019 рік здійснений з урахуванням прогнозного обсягу фонду оплати праці, рівня середньої заробітної плати по місту та діючих ставок оподаткування доходів фізичних осіб, рівня мінімальної заробітної плати (4173грн.) та прожиткового мінімуму доходів громадян а також згідно показників Мінфіну на 2019 рік ( 15,5%)
Податок на прибуток підприємств комунальної власності до бюджету міста зараховується в повному обсязі. На 2019 рік розрахунок прогнозу податку здійснений виходячи з динаміки фактичних надходжень за період 2016-2018 років, очікуваних надходжень у 2019 році та визначено у розмірі 123,5 тис. грн.
Прогнозні показники рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2019 рік визначено у розмірі 400 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 286,0 тис. грн., вищевказаний податок збільшено на 114 тис. грн. або на 40 %. Розрахунок прогнозу надходжень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2019 рік здійснений з урахуванням підвищення ставки податку на 50%.
Прогнозні показники надходжень акцизного податку з вироблених та ввезених в Україну підакцизних товарів (пального) визначено у сумі 5200,0 тис. грн. У розрахунку прогнозних надходжень враховано очікувані надходження до бюджету у 2018 році- 4 817 тис. грн., які збільшено у 2019 році на 383 тис. грн. або на 8 %.
Прогнозний показник надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 2019 рік визначений з урахуванням підвищення ставки на тютюнові вироби з 1 липня 2019 року з 5% до 9% та становитиме 2 000,0 тис. грн., що на 19,8 % більше ніж очікується отримати у 2018 році (1670,0 тис. грн.)
Розрахунок прогнозної суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік проведено з урахуванням податкової реформи у розрізі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості юридичних та фізичних осіб та підвищення мінімальної заробної плати та складає 982,7 тис. грн. Даний показник збільшено у порівнянні з очікуваними надходженнями у 2018 році 898,2 тис. грн. на 84,5 тис. грн. або на 9,4%
Розрахунок прогнозної суми плати за землю на наступний бюджетний період проведено у розрізі юридичних та фізичних осіб по земельному податку та орендній платі та становить 15 974,3 тис. грн.
У розрахунку прогнозних надходжень враховано очікувані надходження до бюджету у 2018 році - 13 691,3 тис. грн., які збільшено у 2019 році на 2283,0 тис. грн. або на 16,7%.
Заплановане збільшення надходжень зумовлено проведенням інвентаризації земель Тростянецької ОТГ, виготовленням та затвердженням нормативної грошової оцінки землі на земельні ділянки за межами населених пунктів, укладанням договорів оренди землі на земельні ділянки, які наразі використовуються без правовстановлюючих документів. Окрім того, планується провести земельні аукціони на земельні ділянки за межами населених пунктів (14 земельних ділянок – не успадковані паї, на які наразі оформлене право власності Тростянецької міської ради). Також буде проведене претензійно-позовна робота по стягненню заборгованості по орендній платі за землю (ТОВ «Тростянецький машинобудівний завод», ПП «Рось», ТОВ «Тростянецьке джерело». В зв’язку з переходом в комунальну власність земель сільськогосподарського призначення, в 2019 році буде проведена робота по приведенню у відповідність договорів оренди на зазначені земельні ділянки щодо збільшення розміру орендної плати відповідно рішення Тростянецької міської ради «Про затвердження Положення про стягнення плати за землю на території Тростянецької міської ОТГ з 01.02.2018 року».
Прогнозна сума єдиного податку на 2019 рік становить 11 299,8 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік 9860,1 тис. грн. цей податок збільшено на 1439,7 тис. грн. або на 14,6 %.
В тому числі єдиного податку з юридичних та фізичних осіб заплановано отримати в сумі 10824,0 тис. грн. та єдиного податку від с/г товаровиробників в сумі 475,8 тис. грн.
Збільшення надходжень єдиного податку з юридичних та фізичних осіб у порівнянні з очікуваними надходженнями у 2018 році (9409,5 тис. грн.) відбулося на 1414,5 тис. грн. або на 15,0% та зумовлено ростом мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму доходів громадян.
Єдиний податок від с/г товаровиробників у 2019 році збільшено на 25,2 тис. грн. або на 5,6% ніж очікується отримати у 2018 році (450,6 тис. грн.)
На 2019 рік до бюджету міста планується залучити плати за надання адміністративних послуг, у розмірі 1 204, 4 тис. грн., що на 75,4 тис. грн, або 6,7% більше ніж очікуваних надходжень 2018 року(1128,977 тис. грн.) Прогнозна сума планується з урахуванням темпу росту мінімальної заробітної плати та розширенням кола адміністративних послуг.
Прогнозні надходження державного мита на 2019 рік складають 45,5 тис. грн., що на 2,2 тис. грн. або 5,1% більше очікуваних надходжень 2018 року (43,3 тис. грн.). Розрахунок прогнозу надходжень здійснений з урахуванням темпів росту мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму доходів громадян.
Адміністративних штрафів та інших санкцій – 14,9 тис. грн, надходжень від орендної плати майнових комплексів – 11,4 тис. грн., транспортний податок з юридичних осіб- 25,0 тис. грн., інших надходжень – 35,5 тис. грн.
Спеціальний фонд (без урахування міжбюджетних трансфертів)
Прогнозна сума надходжень до спеціального фонду бюджету міста на 2019 рік становить 9541,4 тис. грн., в тому числі до бюджету розвитку – 6559,4 тис. грн.
Основними джерелами наповнення спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ, прогнозна сума на 2019 рік яких становить 2542,0 тис. грн.
Прогнозна сума екологічного податку становить 125,0 тис. грн.
Прогнозний показник надходжень коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста на 2018 рік становить 59,4 тис. грн.
Прогнозний показник надходжень від відчуження майна на 2019 рік складає 80,0 тис. грн., а від продажу земельних ділянок – 6 420,0 тис. грн.
Так, за попереднім бажанням користувачів планується реалізувати три земельні ділянки в м. Тростянець, а саме:
- земельна ділянка по вул. Благовіщенській, 58 кадастровий номер
5925010100:00:012:0419 загальною площею 0,6725 га, якою користується гр. Сасін О.В.;
- земельна ділянка по вул. Благовіщенській, 98 кадастровий номер
5925010100:00:002:0051 загальною площею 5,931 га, якою користується ТОВ «Універсальний зерновий комплекс»;
- земельна ділянка по вул. Набережна, 31 орієнтовною площею 1,2 га, якою користується гр. Сторожев В.М..
Видаткова частина міського бюджету
Видатки по галузях бюджетної сфери заплановані на підставі вимог Бюджетного кодексу України з урахуванням особливостей складання розрахунків до проектів бюджетів на наступний бюджетний період, доведених Міністерством фінансів України. А також з урахуванням того, що у 2017 році створено об’єднану територіальну громаду з центром в м. Тростянець, в яку увійшли Кам’янська та Зарічненська сільські ради.
Виходячи зі статусу Тростянецької міської ОТГ бюджет міста Тростянець за витратами сформований із застосовуванням програмно-цільового методу.
У проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено видатки по головних розпорядниках коштів, а саме:
- Міська рада – передбачено у сумі 99972,7 тис. грн., у тому числі по загальному фонду у сумі 65299,9 тис. грн, по спеціальному фонду у сумі 34672,9 тис.грн, з них бюджет розвитку – 34232,9 тис.грн. :
1.2. Інша діяльність у сфері державного управління (утримання КУ ТМР «Тростянецький трудовий архів та фінансування Програми забезпечення діяльності депутатів Тростянецької міської ради та органів самоорганізації населення на 2017-2020 роки) у сумі 361,8 тис. грн., в тому числі оплата праці у сумі 100,0 тис. грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 49,8 тис. грн.
1.3. Охорона здоров‘я у сумі 42065,7 тис.грн., в тому числі:
- багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню у сумі 38499,4 тис. грн., в тому числі поточні видатки на суму 33864,4 тис. грн. (субвенції з державного бюджету у сумі 23477,4 тис.грн., додаткова дотація на енергоносії 4171,7 тис.грн., власні кошти 4000,0 тис. грн. Та кошти районного бюджету та Боромлянської ОТГ 2215,3 тис.грн.) капітальні видатки 4035,0 тис. грн. (капітальний ремонт пологового відділення, утеплення, придбання житла).
- первинна медична допомога населенню у сумі 2996,8 тис. грн., в тому числі поточні видатки на суму 2596,8 тис .грн. (орфані захворювання, комунальні послуги та енергоносії, поточний ремонт приміщення, заміна вікон) та капітальні видатки у сумі 400,0 тис. грн. (співфінансування на придбання автомобіля та ппридбання МАФ для Кам‘янецької ФП).
- централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет у сумі 390,8 тис. грн.
- відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань у сумі 178,6 тис .грн.
- Соціальний захист та соціальне забезпечення у сумі 2641,1 тис.грн.:
- компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом у сумі 500,0 тис. грн.
- інші заходи у сфері соціального захист і соціального забезпечення у сумі 725,0 тис. грн.
- Житлово-комунальне господарство у сумі 13327,9 тис. грн.:
- Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства у сумі 210,0 тис. грн. (ремонт водонапірних башт в с. Зарічне та Кам‘янка)
- Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги у сумі 848,0 тис .грн.
- Організація благоустрою населених пунктів у сумі 12209,9 тис. грн. (додаток).
- Інша діяльність у сфері житлово-комунального господарства у сумі 60,0 тис .грн.
1.6. Здійснення заходів із землеустрою (виготовлення нормативно-грошової оцінки та проектної документації на землю) у сумі 310,0 тис. грн.
1.7. Газове господарство у сумі 200,0 тис. грн.
- Виготовлення проектної документації "Будівнитво газопроводу до с. Кам‘янка"
1.8. Будівництво та регіональний розвиток у сумі 18672,9 тис. грн. (додаток)
1.9. Транспорт та транспортна інфраструктури, дорожнє господарство у сумі 3093,4 тис.грн. (додаток).
1.10. Інші програми та заходи, повязані з економічною діяльністю у сумі 6321,8 тис. грн.
- Внески до статутного капіталу суб’єктів господарювання (придбання автобусу, трактор косілка, насосне обладнання, світильники, ремонт готелів, дорожнє обладнання, трактор з прицепом).
1.11. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру у сумі 501,2 тис. грн.
1.12. Охорона навколишнього природного середовища у сумі 440,0 тис. грн.
- виготовленя проектної документації на реконструкцію очисних споруд та утримання в чисті міського сміттєзвалища.
1.13. Засоби масової інформації у сумі 500,0 тис. грн.
- Відділ освіти – передбачено у сумі 76269,8 тис. грн., у тому числі по загальному фонду – 68124,4 тис. грн, по спеціальному фонду – 8145,5 тис.грн, з них бюджет розвитку – 6345,5 тис.грн.
2.2. Надання дошкільної освіти у сумі 16200,7 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 8000,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 2568,6 тис. грн.
2.3. Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами у сумі 49746,6 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 29290,2 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 3861,7 тис. грн., капітальні видатки (термомодернізація ЗОШ № 5) у сумі 5664,5 тис. грн.
2.4. Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми у сумі 4363,0 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 3114,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 206,0 тис. грн.
2.5. Методичне забезпечення діяльності навчальних закладів у сумі 863,8 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 650,0 тис.грн.
2.6. Інклюзивно-ресурсний центр у сумі 1678,2 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 902,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 42,4 тис. грн., капітальний ремонт приміщення 500,0 тис. грн.
2.7. Оздоровлення та відпочинок дітей 500,0 тис .грн.
2.8. Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл у сумі 1093,8 в тому числі оплата праці у сумі 630,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 122,9 тис. грн.
- Відділ культури і туризму, молоді та спорту – передбачено у сумі 14319,3 тис.грн., у тому числі по загальному фонду – 11705,6 тис.грн., по спеціальному фонду – 2613,7 тис.грн.
3.2. Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання у сумі 2489,5 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 1854,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 153,3 тис. грн.
3.3. Забезпечення діяльності бібліотек у сумі 1389,8 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 580,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 135,6 тис. грн., капітальний ремонт приміщення 400,0 тис. грн.
3.3. Забезпечення музеїв і виставок у сумі 1710,3 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 700,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 126,3 тис. грн.
3.4. Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів у сумі 1987,9 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 940,0 тис.грн., комунальні послуги та енергоносії у сумі 189,4 тис. грн. Та капітальний ремонт Кам‘янського будинку культури 200,0 тис. грн.
3.4. Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва (централізована бухгалтерія) у сумі 439,6 тис. грн. в тому числі оплата праці у сумі 340,0 тис.грн.
3.5. Інші заходи в галузі культури і мистецтва у сумі 1200,0 тис. грн.
3.6. Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні у сумі 4492,0 тис .грн., в тому числі оплата праці 1870,0 тис. грн., комунальні послуги та енергоносії 194,0 тис. грн., поточний та капітальний ремонт спортзалу «Локомотив» 400,0 тис. грн., техніка, тренажери.
- Фінансове управління – передбачено у сумі 3955,1 тис.грн., у тому числі по загальному фонду – 3855,1 тис.грн., по спеціальному фонду – 100,0 тис. грн.
4.2. Реверсна дотація у сумі 1807,8 тис. грн.
4.3. Інші субвенції з місцевого бюджету у сумі 881,7 тис. грн.
- забезпечення виплат щомісячної матеріальної допомоги на проїзд для проведення гемодіалізу інвалідам І групи загального захворювання у сумі 15,2 тис .грн.;
- стипендія особам, яким виповнилося 100 і більше років у сумі 6,6 тис. грн.;
- компенсаційні виплати особам, які надають соціальні послуги у сумі 120,0 тис. грн.;
- надання щомісячної грошової допомоги дітям, батьки яких загинули при виконанні службового обов'язку у сумі 24,9 тис .грн.;
- підтримка громадян за принципом "єдиного вікна" та виїзної роботи «мобільного соціального офісу» у сумі 30,0 тис. грн.;
- попередження дитячої бездоглядності та безпритульності у сумі 20,0 тис .грн.;
- утримання Тростянецького районного центру для дітей, сім'ї та молоді у сумі 50,0 тис .грн.;
- на виконання районної програми "Соціального захисту населення на 2017-2021 р." (відшкодув. витрат за послуги зв‘язку СФ ПАТ "Укртелеком") у сумі 100,0 тис. грн.;
- на виконання районної програми відшкодування вартості пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом у сумі 200,0 тис .грн.;
- на виконання районної програми "Правопорядок на 2016-2020 роки" (ремонт адмінбудівлі Тростянецького ВП Охтирського ВП ГУ НП в Сумській області) у сумі 190,0 тис .грн.;
- на придбання лінійного прискорювача для обласного КЗ "Сумський обласний клінічний онкологічний диспансер" у сумі 60,0 тис .грн.;
- на виконання обласної програми відшкодування вартості пільгового проїзду окремих категорій громадян автомобільним транспортом у сумі 40,0 тис. грн.
При складанні проекту бюджету міста у першочерговому порядку враховано потребу в коштах на оплату праці, проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії.
Показники міського бюджету на 2019 рік спрямовані на забезпечення фінансовими ресурсами заходів міста за вищезазначеними напрямками, проведення раціонального використання бюджетних коштів, забезпечення можливості надання якісної освіти, створення належних умов для збереження і зміцнення здоров’я населення міста, забезпечення належного рівня соціального обслуговування малозабезпечених верств населення, підвищення культурного рівня населення.
Начальник фінансового управління А.М. Калініченко